Rezultatele concursului Micul crestin

16 04 2014

Originally posted on Blogul Scolii "Spiru Haret", Bacau:

Premiul al II-lea:

Ferbinteanu Ionut, clasa a IV-a B,

Nechifor Ilinca Teodora, clasa a II-a A,

Racoveanu Stefan, clasa a III-a B,

Branche Catalina, clasa a III -a C,

Nederi Andrei Cristian, clasa a III-a C;

Premiul al III-lea:

Ciuperca Maya, clasa I B,

Prisacaru Georgiana, clasa a IV-a A;

Mentiune:

Rauta Andrei Arcadie, clasa a III-a C,

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

 

 

View original





REZULTATELE CONCURSURILOR NATIONALE: “Comunicare. Ortografie.ro” SI “FII INTELIGENT LA MATEMATICA”

13 04 2014

Felicitari tuturor pentru punctajele foarte bune obtinute la etapa nationala a concursurilor “Comunicare. Ortografie.ro” si ,,Fii inteligenT la matematica”!

,,Comunicare. Ortografie.ro”:

Nr. crt. Numele şi Prenumele Şcoala Clasa Învăţător Punctaj
1 Bandraburu Ştefan Ioan ,,Spiru Haret” Bacău a II-a Gavriluț Monalisa 100
2 Ciurea Celine ,,Spiru Haret” Bacău a II-a Gavriluț Monalisa 100
3 Gavriliu Alexia Ioana ,,Spiru Haret” Bacău a II-a Gavriluț Monalisa 100
4 Miron Robert Gabriel ,,Spiru Haret” Bacău a II-a Gavriluț Monalisa 100
5 Movileanu Daria Maria ,,Spiru Haret” Bacău a II-a Gavriluț Monalisa 100
6 Romașcanu Mihnea Andrei ,,Spiru Haret” Bacău a II-a Gavriluț Monalisa 100
7 Auraș Amalia Maria ,,Spiru Haret” Bacău a II-a Gavriluț Monalisa 99
8 Chicuș Alexandra Maria ,,Spiru Haret” Bacău a II-a Gavriluț Monalisa 98
9 Crăciun Anisia Diana ,,Spiru Haret” Bacău a II-a Gavriluț Monalisa 98
10 Rusu Bianca Ioana ,,Spiru Haret” Bacău a II-a Gavriluț Monalisa 97
11 Holtea Miruna ,,Spiru Haret” Bacău a II-a Gavriluț Monalisa 96
12 Nechifor Ilinca Teodora ,,Spiru Haret” Bacău a II-a Gavriluț Monalisa 95
13 Balan Arina Elena ,,Spiru Haret” Bacău a II-a Gavriluț Monalisa 94
14 Livadă Maria ,,Spiru Haret” Bacău a II-a Gavriluț Monalisa 94
15 Munteanu Victor ,,Spiru Haret” Bacău a II-a Adam Crina 94
16 Florea Emilia ,,Spiru Haret” Bacău a II-a Adam Crina 93
17 Ghimiș Luca ,,Spiru Haret” Bacău a II-a Gavriluț Monalisa 93
18 Amariei Vlad ,,Spiru Haret” Bacău a II-a Veliche Gabriela 91
19 Antohi Tudor ,,Spiru Haret” Bacău a II-a Gavriluț Monalisa 91
20 Bostan Andrei ,,Spiru Haret” Bacău a II-a Gavriluț Monalisa 90
21 Lungu Ştefania Bogdana ,,Spiru Haret” Bacău a II-a Gavriluț Monalisa 90
22 Avrămescu Ada ,,Spiru Haret” Bacău a II-a Adam Crina 89

1 Albu Daria ,,Spiru Haret” Bacău a III-a Anton Marieta 100
2 Cernat Matei ,,Spiru Haret” Bacău a III-a Dumitrașcu Miia 100
3 Iraşcu Iani ,,Spiru Haret” Bacău a III-a Dumitrașcu Miia 100
4 Maxim Rareş Mihai ,,Spiru Haret” Bacău a III-a Dumitrașcu Miia 100
5 Nederi Cristian – Andrei ,,Spiru Haret” Bacău a III-a Anton Marieta 100
6 Bibire Maria ,,Spiru Haret” Bacău a III-a Dumitrașcu Miia 99
7 Chiruţă Tudor ,,Spiru Haret” Bacău a III-a Dumitrașcu Miia 98
8 Cioltan Răzvan George ,,Spiru Haret” Bacău a III-a Dumitrașcu Miia 98
9 Miron Anastasia ,,Spiru Haret” Bacău a III-a Dumitrașcu Miia 98
10 Panfil Alexandra Ştefania ,,Spiru Haret” Bacău a III-a Dumitrașcu Miia 98
11 Popa Ştefan Răzvan ,,Spiru Haret” Bacău a III-a Dumitrașcu Miia 98
12 Puşcalău Bianca-Andreea ,,Spiru Haret” Bacău a III-a Pintilie Irina 98
13 Ababei Teodor Petrea ,,Spiru Haret” Bacău a III-a Dumitrașcu Miia 97
14 Donosă Bianca-Elena ,,Spiru Haret” Bacău a III-a Pintilie Irina 97
15 Hrincescu Ioana Alexandra ,,Spiru Haret” Bacău a III-a Dumitrașcu Miia 97
16 Ilieş Iulia-Andrada ,,Spiru Haret” Bacău a III-a Pintilie Irina 97
17 Răuţă Andrei Arcadie ,,Spiru Haret” Bacău a III-a Anton Marieta 97
18 Sion Tudor-Codrin ,,Spiru Haret” Bacău a III-a Pintilie Irina 97
19 Stanciu Andrei ,,Spiru Haret” Bacău a III-a Anton Marieta 97
20 Branche Georgiana Cătălina ,,Spiru Haret” Bacău a III-a Anton Marieta 96
21 Chiruţă Radu ,,Spiru Haret” Bacău a III-a Dumitrașcu Miia 96
22 Iacobeanu Maria ,,Spiru Haret” Bacău a III-a Dumitrașcu Miia 96
23 Jigău Ana Maria ,,Spiru Haret” Bacău a III-a Dumitrașcu Miia 96
24 Martin Alexandru Andrei ,,Spiru Haret” Bacău a III-a Anton Marieta 96
25 Pricopi Sabina Elena ,,Spiru Haret” Bacău a III-a Dumitrașcu Miia 96
26 Şerban Robert Ştefan ,,Spiru Haret” Bacău a III-a Dumitrașcu Miia 96
27 Andone Vlad Andrei ,,Spiru Haret” Bacău a III-a Dumitrașcu Miia 95
28 Balan Ariana Isabela ,,Spiru Haret” Bacău a III-a Dumitrașcu Miia 95
29 Briahnă Matei Ştefan ,,Spiru Haret” Bacău a III-a Dumitrașcu Miia 95
30 Hermeziu Maria Alexandra ,,Spiru Haret” Bacău a III-a Dumitrașcu Miia 95
31 Pantelimon Emanuel Theodor ,,Spiru Haret” Bacău a III-a Anton Marieta 95
32 Popa Alex – Ştefan ,,Spiru Haret” Bacău a III-a Anton Marieta 95
33 Preda Ioana-Daria ,,Spiru Haret” Bacău a III-a Pintilie Irina 95
34 Saftiuc Andreea ,,Spiru Haret” Bacău a III-a Dumitrașcu Miia 95
35 Sandu Livia-Ştefania ,,Spiru Haret” Bacău a III-a Pintilie Irina 95
36 Boca Mihai Adrian ,,Spiru Haret” Bacău a III-a Dumitrașcu Miia 94
37 Horvat Elisa ,,Spiru Haret” Bacău a III-a Dumitrașcu Miia 94
38 Lungu Melania ,,Spiru Haret” Bacău a III-a Dumitrașcu Miia 94
39 Lupescu Teodora-Elena ,,Spiru Haret” Bacău a III-a Pintilie Irina 94
40 Rugină Andreea Mihaela ,,Spiru Haret” Bacău a III-a Anton Marieta 94
41 Şova Ioan Rareş ,,Spiru Haret” Bacău a III-a Dumitrașcu Miia 94
42 Stanciu Mihnea Andrei ,,Spiru Haret” Bacău a III-a Anton Marieta 94
43 Trofor Miruna Costina ,,Spiru Haret” Bacău a III-a Anton Marieta 94
44 Grădinaru Andreea ,,Spiru Haret” Bacău a III-a Anton Marieta 93
45 Moisă Cosmin Gabriel ,,Spiru Haret” Bacău a III-a Dumitrașcu Miia 93
46 Pocovnicu Cezara Ştefana ,,Spiru Haret” Bacău a III-a Dumitrașcu Miia 93
47 Racoveanu Matei ,,Spiru Haret” Bacău a III-a Anton Marieta 93
48 Rădulescu Matei ,,Spiru Haret” Bacău a III-a Anton Marieta 93
49 Tănase Vlad Nicolae ,,Spiru Haret” Bacău a III-a Anton Marieta 93
50 Vasilică Alexandra-Georgiana ,,Spiru Haret” Bacău a III-a Anton Marieta 92
51 Damaschin Eric – Ştefan ,,Spiru Haret” Bacău a III-a Anton Marieta 91
52 Grosu Alexandru Dan ,,Spiru Haret” Bacău a III-a Anton Marieta 91

1 Mardare Ioana ,,Spiru Haret” Bacău a IV-a Măucă Clemansa 100
2 Muraru Erik Theodor ,,Spiru Haret” Bacău a IV-a Sofrone Simona 100
3 Tutunaru Miruna Elena ,,Spiru Haret” Bacău a IV-a Sofrone Simona 100
4 Bibire Rares George ,,Spiru Haret” Bacău a IV-a Măucă Clemansa 98
5 Orzata Yasmina Raluca ,,Spiru Haret” Bacău a IV-a Măucă Clemansa 98
6 Sladaru Alexndru ,,Spiru Haret” Bacău a IV-a Măucă Clemansa 96
7 Prisacaru Georgiana ,,Spiru Haret” Bacău a IV-a Măucă Clemansa 95
8 Boboc Anamaria ,,Spiru Haret” Bacău a IV-a Măucă Clemansa 93
9 Ghinea Stefania Gabriela ,,Spiru Haret” Bacău a IV-a Măucă Clemansa 93
10 Nanu Alexandra ,,Spiru Haret” Bacău a IV-a Ciochină Aurora 92
11 Auraş Gabriel Relu ,,Spiru Haret” Bacău a IV-a Sofrone Simona 91
12 Nanu Lorena ,,Spiru Haret” Bacău a IV-a Ciochină Aurora 91
13 Pecher Diana – Amanda ,,Spiru Haret” Bacău a IV-a Ciochină Aurora 91
14 Meluţă Alexia ,,Spiru Haret” Bacău a IV-a Sofrone Simona 90
15 Bunea Ioana- Alicia ,,Spiru Haret” Bacău a IV-a Ciochină Aurora 89
16 Patea Brenda Elena ,,Spiru Haret” Bacău a IV-a Sofrone Simona 89
17 Pintilie Luca Dimitrie ,,Spiru Haret” Bacău a IV-a Măucă Clemansa 89

,,Fii inteligenT la matematica”!:

CLASA A II-A
Nr.crt. Nume și prenume elev Învățător Punctaj
1 Avrămescu Ada Adam Crina 100
2 Balan Arina Elena Gavriluț Monalisa 100
3 Cernat Alexia Gabriela Gavriluț Monalisa 100
4 Ciubotaru Traian Ioan Gavriluț Monalisa 100
5 Crăciun Anisia Diana Gavriluț Monalisa 100
6 Florea Emilia Adam Crina 100
7 Holtea Miruna Gavriluț Monalisa 100
8 Livadă Maria Gavriluț Monalisa 100
9 Lungu Ştefania Bogdana Gavriluț Monalisa 100
10 Mihu Ştefan Adam Crina 100
11 Movileanu Daria Maria Gavriluț Monalisa 100
12 Munteanu Victor Adam Crina 100
13 Rusu Bianca Ioana Gavriluț Monalisa 100
14 Torţel Ioana Adam Crina 100
15 Ciurea Celine Gavriluț Monalisa 95
16 Danilov Maria Gavriluț Monalisa 95
17 Miron Robert Gabriel Gavriluț Monalisa 95
18 Calapod Ştefan Vinci Gavriluț Monalisa 94
19 Popa Maria Alexia Gavriluț Monalisa 93
20 Dănilă Tudor Mihail Gavriluț Monalisa 90

CLASA A III -A
Nr.crt. Nume și prenume elev Învățător Punctaj
1 Hrincescu Ioana Alexandra Dumitrașcu Miia 100
2 Lungu Melania Dumitrașcu Miia 100
3 Racoveanu Matei Anton Marieta 100
4 Răuţă Andrei Arcadie Anton Marieta 100
5 Rugină Andreea Mihaela Anton Marieta 100
6 Bibire Maria Dumitrașcu Miia 97
7 Iraşcu Iani Dumitrașcu Miia 93
8 Iacobeanu Maria Dumitrașcu Miia 90
9 Puşcalău Bianca-Andreea Pintilie Irina 90

CLASA A IV-A
Nr. Crt. Nume și prenume elev Învățător Punctaj
1 Bibire Rares George Măucă Clemansa 100
2 Boboc Anamaria Măucă Clemansa 100
3 Cristea Eduard- Petru Ciochină Aurora 100
4 Cucu Teodora- Ana Ciochină Aurora 100
5 Nanu Alexandra Ciochină Aurora 100
6 Pintilie Luca Dimitrie Măucă Clemansa 100
7 Preoteasa Danaida Ciochină Aurora 100
8 Prisacaru Georgiana Măucă Clemansa 100
9 Sinculeţ Mihnea Vlad Sofrone Simona 100
10 Sladaru Alexandru Măucă Clemansa 100
11 Tarhon Monica- Ştefana Ciochină Aurora 95





Rezultatele concursului Micul crestin

11 04 2014

Premiul al II-lea:

Ferbinteanu Ionut, clasa a IV-a B,

Nechifor Ilinca Teodora, clasa a II-a A,

Racoveanu Stefan, clasa a III-a B,

Branche Catalina, clasa a III -a C,

Nederi Andrei Cristian, clasa a III-a C;

Premiul al III-lea:

Ciuperca Maya, clasa I B,

Prisacaru Georgiana, clasa a IV-a A;

Mentiune:

Rauta Andrei Arcadie, clasa a III-a C,

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

 

 





Burse pentru elevii merituosi

10 04 2014

Marti, 8 aprilie 2014, cei mai destoinici elevi din ciclul gimnazial au primit bursele pentru activitatile desfasurate si  rezultatele obtinute in semestrul I.

Imagine

Imagine

Imagine

 

20140408_095159





REZULTATE OBTINUTE DE ELEVII SCOLII “SPIRU HARET” LA OLIMPIADE SI CONCURSURI, 2013-2014

6 03 2014

OLIMPIADA DE LIMBA, COMUNICARE SI LITERATURA, ETAPA JUDETERANA:

1. IFRIM CRISTINA, CLS. A VI-A A, 114 puncte, din 120.

2. POPA CODRUTA-MARIA, CLS. A VII-A B, 100 p.

3. MARGHIDAN OLIVIA-ANDRA, CLS. A VII-A B, 106 p.

4. MORARASU MIRUNA, CLS. A VIII-A B, 110 p.

CONCURSUL “LECTURA CA ABILITATE DE VIATA”:

1. MORARASU MIRUNA, CLS. A VIII-A B, 54 PUNCTE DIN 60 p.

2. BUJOR RUXANDRA, CLS. A VI-A C, 53 p.

CULTURA SI SPIRITUALITATE:

1.BUJOR RUXANDRA, CLS. A VI-A C, 87 PUNCTE DIN 100 p.

OLIMPIADA JUDETEANA DE RELIGIE:

1. IENASOAIE NECTARIE – IONUT, CLS. A V-A, PREMIUL ALIII-LEA, 96 P DIN 100P.

OLIMPIADA JUDETEANA DE FIZICA:

1. SANDU IOANA, CLS. A VIII-A B, LOCUL IV SI MENTIUNE

2. MORARASU MIRUNA, CLS. A VIII-A B, LOCUL V SI MENTIUNE

3. IFRIM CRISTINA, CLS. A VI-A A, 16,5 puncte, din 30,

4. MUNTEANU BIANCA, CLS. A VI-A A, 10,5 puncte, din 30.

+_POEZIE:

1.BUJOR RUXANDRA, CLS. A VI-A C, MENTIUNE,

2.MUNTEANU BIANCA, CLS. A VI-A A, MENTIUNE.

Imagine





De Dragobete

27 02 2014

Luni, 24 februarie 2014, la Şcoala Gimnazială “Spiru Haret” Bacău, elevii au sărbătorit Dragobetele alături de profesorii lor.

„Năvalnicul”, „Cap de primăvară”, nume sub care este cunoscut Dragobetele şi-a făcut simţită prezenţa prin versuri populare, poezii din opera unor scriitori clasici care s-au inspirat din literatura populară şi cântece al căror mesaj vorbeşte despre iubire, primăvară şi belşug.

Profesoarele Pompilia Postelnicu, Maria Ţepeş, Simona Sachelaru şi Cristina Cristea i-au îndrumat pe elevi să cunoască tradiţiile, să preţuiască zestrea spirituală românească care ne defineşte, care ne conturează profilul într-o lume globală, mereu schimbătoare.

Bucuria copiilor s-a citit pe feţele lor, iar costumele populare româneşti au completat atmosfera de sărbătoare.

 

Profesor,

Pompilia Postelnicu

Imagine





ANUNŢ privind desfăşurarea înscrierii copiilor în învăţământul primar pentru anul şcolar 2014-2015

20 02 2014

       Nr. 294  din 17.II.2014

 

ANUNŢ

privind desfăşurarea înscrierii copiilor în învăţământul primar

pentru anul şcolar 2014-2015

 

         

1.     Număr de clase pregătitoare alocate şcolii noastre: 3

 

2.     Organizarea activităţilor „Ziua porţilor deschise” Vineri, 21 februarie 2014, în intervalul orar: 8,00-18,00

 

3.     Întâlnirea cu părinţii elevilor din grupa mare de la grădiniţă:

19 februarie 2014

 

4.     Criterii generale de departajare:

-         Existenţa unui certificat medical de încadrare în grad de handicap a copilului;

-         Existenţa unui document care dovedeşte că este orfan de ambii părinţi. Situaţia copilului care provine de la o casă de copii/centru de plasament/plasament familial se asimilează situaţiei copilului de ambii părinţi;

-         Existenţa unui document care dovedeşte că este orfan de un singur părinte;

-         Existenţa unui frate/surori înmatriculat/înmatriculate în unitatea de învăţământ.

Criterii specifice de departajare:

-         Părinţii, cadre didactice, şi cei cu serviciul în şcoală;

-         Viitorii elevi care au urmat cursurile grădiniţei şcolii;

-         Bunicii cu domiciliul în circumscripţia şcolară;

-         Apropierea de şcoală a locului de muncă a părinţilor/bunicilor.

 

5.     Completarea cererilor tip de înscriere şi validarea acestora:

24 februarie –14 martie 2014, de luni până vineri, în intervalul orar:

9,00-17,30.

 

PREŞEDINTE COMISIE DE ÎNSCRIERE,

Constantin Codrin CIUCHI





Inscrieri la concursul Eurojunior, etapa de primavara

17 02 2014

Imagine





24 ianuarie 1859, Unirea Principatelor Române

31 01 2014

Marți, 28.01.2014, elevii clasei a VIII-a C au sărbătorit împlinirea  a 155 de ani de la Unirea Principatelor Române de la 24 ianuarie 1859.  Dupa ce Alexandru Ioan Cuza a fost numit domnitor al Moldovei la 5 ianuarie 1859, dupa  aproximativ 3 saptamani, Țara Românească și Moldova s-au unit, Alexandru Ioan Cuza fiind numit domnitor și peste Țara Românească.

        Pentru ca elevii să înțeleagă mai bine ce s-a întâmplat la aceea data, nouă eleve din clasa a VIII-a au reprodus printr-o scenetă cele întâmplate la vremea aceea în următoarea distribuție:

§  Alexandru Ioan Cuza: Rang Cezara Maria

§  Moș Ion Roată: Buznea Daria Ștefana

§  Boierul 1: Pascu Georgiana Elena

§  Boierul 2: Drug Adelina Florentina

 Fetele de la șezătoare:

·        Fata 1: Savin Ștefana Elena

·        Fata 2: Tîrșu Cătălina

·        Fata 3: Gurin Andra Elena

·        Fata 4: Haraga Roxana- Andreea

·        Fata 5: Ciuche Bianca Andreea

          De asemenea, a fost amenajat un panou cu date, fotografii și desene legate de Unirea de la 24  ianurie 1859 de care s-au ocupat restul elevilor clasei împodobind si cu benzi tricolore panoul, în semn de patriotism.

          Activitatea a fost coordonată de doamna Ambrosie Florentina, diriginta clasei a VIII-a C împreună cu toți elevii clasei.

Imagine

ImagineImagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine





ANUNT

29 01 2014

Şcoala Gimnazială “Spiru Haret” Bacău anunţă pe părinţii elevilor a IV-a ca in anul şcolar 2014-2015 vor învăţa dimineaţa şi că organizează pentru aceste clase si pentru clasa a VI-a programul “Şcoală după şcoală”. Rugăm pe părinţii interesaţi de acest program să depună o cerere la secretariatul şcolii, până pe data de 12 februarie 2014,
Director,
Livia Liliana Sibişteanu







Follow

Get every new post delivered to your Inbox.