Serbarea Abecedarului

27 06 2013

Elrvii clasei I A au serbat absolvirea clasei I, joi, 20 iunie 2013.

129

 

 

 

 

 

 

 

130

 

 

 

 

 

 

 

135

 

 

 

 

 

 

 

169

 

 

 

 

 

 

 

 

 

189

 

 

 

 

 

 

 

 

 

230

 

 

 

 

 

 

 

258

Reclame




Premierea elevilor 2012-2013

26 06 2013

IMG_1285

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr. crt.

Denumire concurs

Nume şi prenume elev participant

Clasa

Premiul obţinut

Profesor coordonator

1.

Etapa Judeţeană:

Olimpiada de FIZICĂ

Sandu Ioana

a VII-a B

Menţiune

Bălănean Constantin

2.

Olimpiada de Limbă, Comunicare şi literatura română

Morăraşu Miruna Maria

a VII-a B

III

Sachelaru Simona

Bujor Ruxandra Elena

a V-a C

Menţiune

Ţepeş Maria

3.

Olimpiada „+/- Poezie”

Munteanu Bianca

a V-a A

III

Ţepeş Maria

Ciasăr Violeta

Axinie Andrada

a V-a B

Menţiune

Sachelaru Simona

Ciuchi Constantin Codrin

Călinescu Raluca

Marghidan Andra

Popa Codruţa

a VI-a A

a VI-a B

a VI-a B

Menţiune

Menţiune

Menţiune

Sachelaru Simona

Radu Elena

Olimpiada de Religie

Popa Codruţa Maria

a VI-a B

II

Plăeşu Teodora

 

Nrcrt

Denumire concurs

Nume şi prenume elev participant

Clasa

Premiul obţinut

Profesor coordonator

1.

Concurs de eseuri:

„Dascălul în viaţa mea” – Centrul de Informare „Europe Direct Comăneşti”

Marchidan Cătălina

Micu Graţiela Ştefania

a VII-a B

a VII-a B

I

I

Damaschin Geanina

Concurs:

„Stintele Paşti 2013” – Ediţia a IV-a din 5-7 mai 2013 – Asociaţia Cultural Ştiinţifică „Vasile Pogor” Iaşi

Băltăreţ Ioana

Ifrim Cristina Gabriela

Munteanu Bianca Ştefania

Popa Codruţa Maria

Secreată Maria

Ştefănuţă Alexandra

a V-a A

a V-a A

a V-a A

a VI-a B

a V-a A

a VI-a B

I

I

I

Trofeul de excelenţă

I

I

Medvedev Oana

2.

Concurs:

„1 Iunie – Copilul Ambasador al Prieteniei între popoare” – Ediţia a II-a din 1-2 iunie 2013 – Asociaţia Cultural Ştiinţifică „Vasile Pogor” Iaşi

Băltăreţ Ioana

Bordeianu Luciana Ofelia

Butac Andreea Lavinia

Florea Ana Francesca

Popa Codruţa Maria

a V-a A

a V-a B

a V-a A

a VI-a B

a VI-a B

I-desen

I-desen

I-desen

I-desen

I-pictură+film

Medvedev Oana

3.

Concursul Naţional „Sfinţii Trei Ierarhi” – Ediţia a VI-a – Bacău

Popa Codruţa Maria

a VI-a B

I

Plăeşu Teodora

4.

Concursul Interjudeţean:

 „Sunt copil şi am drepturi”

 Ediţia I – Vâlcea

Popa Codruţa Maria

Florea Ana Francesca

Ştefănuţă Alexandra

a VI-a B

a VI-a B

a VI-a B

I

I

II

Medvedev Oana

5.

Concurs

„Crosul Olimpic” Bacău

Samoilă Mădălina

a VI-a B

I

6.

Concursul Internaţional „Învingător prin Artă”

Marghidan Olivia Andra

Florea Francesca

Popa Codruţa Maria

Cazacu Briana

a VI-a B

I

I

II

III

Marghidan Cătălina

Grăjdeanu Ioana

Morăraşu Miruna Maria

Solomon Alexandra

a VII-a B

I

II

II

II

Băltăreţ Ioana

Butac Andreea

Munteanu Bianca

a V-a A

I

I

I

Azoiţei Carmen

Ifrim Cristina

Comanof Radu

Manole Bogdan

Pricop Mara

a V-a A

II

II

II

II

Azoiţei Carmen

7.

Concursul Naţional „Evaluare în Educaţie” – Etapa I – Limbă, Comunicare şi literatura română

Pricop Mara Teodora

Marghidan Cătălina

a V-a A

a VII-a B

III

III

Ţepeş Maria Sachelaru Simona

8.

Concursul Naţional „Evaluare în Educaţie” – Etapa a II-a – Limbă, Comunicare şi literatura română

                                                   – Matematică

Popa Codruţa Maria

Ştefăniţă Alexandra

Marghidan Cătălina

Bica Miruna Ştefania

Pleşca Andrei Armand

a VI-a B

a VI-a B

a VI-a B

a VII-a B

a VII-a B

III

III

II

III

III

Sachelaru Simona

Ifrim Cristina Gabriela

a V-a A

III

 Ciasăr Violeta

9.

Concursul Naţional „Evaluare în Educaţie” – Etapa a III-a – Limbă, Comunicare şi literatura română

Axinia Andrada Sabina

a V-a B

II

Ţepeş Maria

Raţă Anca Ioana

a V-a B

II

Sachelaru Simona

Bujor Ruxandra Elena

a V-a C

III+Diplomă de merit

Ţepeş Maria

Munteanu Daniel

Marghidan Olivia

Popa Codruţa Maria

Stefăniţă Alexandra

Solomon Alexandra

a V-a B

a VI-a B

a VI-a B

a VI-a B

a VII-a B

III

II

II

III

III

Sachelaru Simona

Ciuche Bianca

a VII-a C

Diplomă de merit

Ţepeş Maria

10.

Evaluare în educaţie T.I.C.

Ionescu Dan Cristian

a V-a C

II/Judeţ

Plăeşu Teodora

11.

Concursul „EUCLIT”

Ifrim Cristina

 a V-a A

II (Etapa a II-a)

III(Etapa a III-a)

Ciasăr Violeta

12.

Concursul „Cultură şi Spiritualitate Românească)

Morăraşu Miruna

Bujor Ruxandra Elena

a VII-a B

a V-a C

III

Menţiune

Sachelaru S.

Ţepeş Maria

13.

Concursul „Codrule Codruţule”

Creţu Raluca

a V-a C

I-Fotografie

Plăeşu Teodora

Brânzucă Ştefana

Solomon Alexandra

Micu Ştefania Graţiela

a VII-a B

a VII-a B

a VII-a B

I-Fotortafie

I-Creaţie literară

II-Creaţie literară

Ambrosie Florentina

Popa Codruţa Maria

a VI-a B

III-Creaţie literară

Plăeşu Teodora

Morăraraşu Miruna Maria

a VII-a B

Menţiune-Creaţie

Ambrosie Florentina

14.

Concursul Naţional „Eco- Reporter în Acţiune”

Burlacu Andrei, Codreanu Dan, Diaconu Alexandru, Diaconu Viorel, Piticaru Petruţ

a V-a C

II (Machete)

Plăeşu Teodora

Ştefăniţă Alexandra

Busnea Daria, Savin Ştefana, Gurin Andra, Târşu Cătălina

Bărbieru Teodora

Marchidan Cătălina, Morărarşu Miruna, Snadu Ioana

a VI-a B

a VII-a C

a VII-a C

a VII-a B

II (Machete)

III

II –PPT

III – PPT

Ambrosie Florentina

Asaftei Ioana Alexandra, Bica Miruna Ştefania,

Brânzucă Ştefana, Micu Ştefania Graţiela, Solomon Alexandra

Popa Codruţa Maria, Floarea Ana Francesca, Ştefăniţă Alexandra

a VII-a B

a VII-a B

a VI-a B

 III- PPT

Menţiuni -PPT

Menţiuni -PPT

Plăeşu Teodora

15.

Concurs Naţional „Luminile Credinţei”

Popa Codruţa, Florea Francesca,

Ştefănuţa Alexandra

a VI-a B

a VI-a B

a VI-a B

I

II

Menţiune

Plăeşu Teodora

16.

Concurs „Aer curat pentru toţi”

Florea Francesca

Marghidan Olivia

Popa Codruţa Maria

a VI-a B

a VI-a B

a VI-a B

I – Desen

II – Afişe

III – Afişe

Ambrosie Florentina

17.

Concurs „Mesajul meu antidrog” – Ediţia a X-a

Olaru Victor Aurelian

A VII-a C

II –eseu literar

18

Concurs „Sanitarii pricepuţi” – Faza judeţeană

Echipajul şcolii

Menţiune

AZOIŢEI CARMEN

19.

Concurs „Educaţie rutieră” – Faza judeţeană –                      – CUPA DHS;

– Educaţie rutieră, educaţie pentru viaţă

Echipajul şcolii

Echpajul şcolii

Menţiune

Menţiune

DAMASCHIN GIANINA

20.

Fotbal – Faza judeţeană

Echipa de fotbal

Clasele

 7 B, C şi 8 B, C

II

Ştefănescu Liviu

21.

Concurs de şah

Druică Alexandru

a VII-a C

I– Faza pe municipiu

VI – Faza pe judeţ

Prof. Ştefănescu Liviu

22.

Concurs naţional Eurojunior

1. Prisacaru Georgiana2.Boboc Ana-Maria

3. Dragulin Rares,;

4.Muraru Erik mentiune la cultura generala;

5.Creanga Alexandra Maria,

6. Cornescu Tudor,

7.Donosa Silviu,

III A

III A

III B

III C

IV A

IV B,

IV B,

premiul al III-lea si medalie de bronz cu cupa la cultura generala si mentiune la English my love

mentiune la English my love;

mentiune la cultura generala

mentiune la cultura generala;

mentiune la cultura generala

mentiune la English my love;

mentiune la English my love.

Faza I

Iraşcu Iani

Bibire Rareş George

Prisacaru Georgiana

Boboc Ana Maria

Sandu Ştefania

II A

III A

III A

III A

III A

premiul I si medalie de aur cu cupa la cultura generala

premiul al II-lea si medalie de argint la cultura generala si premiul al II-lea la English my love

premiul I si medalie de aur la English my love; mentiune la English my love; mentiune la English my love;

IMG_1256

 

 

 

 

 

 

 

IMG_1274

 

 

 

 

 

 

 

 

IMG_1268

 

 

 

 

 

 

 

IMG_1264

 

 

 

 

 

 

 

2013-06-17 12.00.47

 

 

 

 

 

 

 

2013-06-17 12.00.19(1)





Premierea elevilor de clasa a VIII-a 2012-2013

20 06 2013

Este moment de bilant al activitatii elevilor nostri in acest an scolar. II felicitam mai intai pe absolventii claselor a VIII-a, carora le dorim mult succes la examenul de admitere la liceu!

IMG_1195

 

 

 

 

 

 

 

IMG_1196

 

 

 

 

 

 

 

IMG_1203

 

 

 

 

 

 

 

IMG_1213

 

 

 

 

 

 

 

IMG_1218

 

 

 

 

 

 

 

IMG_1227

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 





Festivalul de la Onesti

12 06 2013

Onestiul ne-a invitat si anul acesta la festival. Am participat la sectiunea de creatie  cu afisul de teatru si  compuneri cu titlul ” Daca a s fi Ileana Cosanzeana/ Fat- Frumos”  . Premiile  conferite echipei noastre  sunt:
Afis:
Boboc Anamaria – premiul I
Orzata Yasmina- Premiul I
Prisacaru Georgiana – premiul I
Bibire Rares George – mentiune
Prisacaru Georgiana – premiul I
Sladaru Alexandru- premiul I
 Bibire Rares George- premiul al II-lea
 Mardare Ioana – premiul al II-lea
 Boboc Anamaria – premiul al III-lea

Felicitari!

IMG_1359-768x1024
IMG_1362-1024x768
IMG_1363-1024x768
IMG_1362-1024x768
IMG_1364-768x1024
IMG_1365-768x1024




Rezultatele elevilor nostri la faza nationala a concursului comper -lb. romana

9 06 2013

Clasa a II-a

 Lungu Melania  – premiul al II -lea
 Sova Rares -premiul al II-lea
Maxim Rares- mentiune
 
 
Clasa a III-a A
          Prisacaru Georgiana – premiul al II-lea
          Bibire Rares George  – premiul al III-lea
         Boboc Anamaria – premiul  al III- lea




„UN AER MAI CURAT PENTRU TOŢI”

6 06 2013

În  cadrul Săptămânii Verzi (Green Week), dedicată Zilei Mondiale a Mediului, elevii şcolii „Spiru Haret” Bacău, coordonaţi de către doamna profesoară Ambrosie Florentina, au participat, marti, 4 iunie 2013,   la un concurs de desene si afise cu tema „Un aer mai curat pentru toţi”. Elevii din clasa a VI a B şi clasa a VII a C, Popa Codruţa- Maria, Samoilă Mădălina, Florea Ana- Francesca, Marghidan Olivia Andra şi Savin Ştefana au primit premiul I, premiul al II-lea şi premiul al III-lea, la secţiunile „Afişe” şi „Desene”. La final, o parte dintre desene au fost expuse într-un foaier al CAEx, cele care au prins și un loc pe podium primind diplome cu sigla Comunității Europene.

A relatat eleva Popa Maria Codruta, clasa a VI-a B

ImagineImagineImagine





1 Iunie la Targul vintage

1 06 2013

O parte din elevii clasei a II-a B si a V-a C au considerat ca cea mai buna distractie de Ziua Copilului este participarea la Targul vintage, organiat si anul acesta la Scoala „Mihail Sadoveanu” Bacau, de catre Asociatia pentru Dezvoltare Personala Bacau. Elevii nostri au pus in vanzare cirese, desene cu samurai&co, jucarii, accesorii de par si bijuterii confectionate de ei. Ca la orice targ, elevii nostri s-au intalnit cu prietenii lor de la „Casa mea”.

IMG_1115

 

 

 

 

 

 

 

IMG_1122

 

 

 

 

 

 

 

IMG_1127

 

 

 

 

 

 

 

IMG_1125

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IMG_1118